JXTC Espresso - шаблон joomla Продвижение

Veče Bokeških gulozeca

To je pokladsko veče, koje će u subotu, 14. februara biti održano u Gradskoj kafani od 20.30 h.
Ova vrijedna i šarmantna Novljanka nastoji da sačuva od zaborava ovaj običaj u Boki, pa za posjetioce priprema raznolik meni. "Na trpezama će biti posluženi pršut, sir, ljutike, raštan, kuvani pršut, kobasice, bumbari, neizbježna pašticada sa njokama, a na kraju će sve biti začinjeno bokeškom delicijom – Peraškom tortom" najavljuje Stanišićka:
"Meni je gotovo isti kao i prošle godine, jer jednostavno se mora poštovati običaj mesnih poklada. Sve drugo mogu da mijenjam ali je ovo ono što se u Boki iznosi na pokladsku večeru i to mora biti na jelovniku. Koliko čujem, već sada je interesovanje veliko, ali ne izlazim puno ovih dana, jer moram da spremam. Za slatke gulozece zadužena sam ja, a slane će spremati profesionalci", priča za Radio Jadran, uz osmjeh, Marina Stanišić.
Karte za ovaj gurmanski bokeški pir mogu se kupiti u Gradskoj kafani, po cijeni od 25 eura. Broj mjesta je ograničen, a za dobar štimung pobrinuće se Duje i "Castelnuovo" bend.
Objavljivanjem knjiga o bokeškim specijalitetima, kao i priređenim degustacijama po originalnim receptima koje je sakupila, Stanišićka je podsjetila na šmek bokeške kužine, koji, čini se pod naletom regionalnih i drugih "kužina", polako iščezava. Poražavajuća je činjenica da u većini novskih restorana može da se naruči skoro sve sa ribljeg menija, isto tako i mesnog počev od obaveznih ćevapčića, pljeskavica, ali autentičnih bokeških jela nema. Možda je i samu ponudu uslovila potražnja gostiju, jer, prijatelje i saradnike prije ćemo odvesti na "bokun ribe i kilo vina", no na raštan i bumbare.
"Veći dio godine nijesam u Herceg Novom i ne znam baš tačno, ali koliko sam upućena, veći dio ovoga samog menija, ipak, nema. Može se naći ponešto, ali ono što me posebno raduje to je da je sve više ugostitelja koji nude tu čuvenu Perašku tortu", dodaje ona.
Iako su njene dvije knjige o bokeškim slanim i slatkim gulozecama odličan vodič domaćicama, ali i ljubiteljima duboke ožice, Stanišićka je odlučila da svoje interesovanje okrene u potpuno drugom smjeru. Već godinu radi na etimologiji romanizama hercegnovskog podneblja.Nada se da će za dvije godine uspjeti sve da ih objedini u "Riječniku romanizama sjeverozapadne Boke".

O MESNIM POKLADAMA

Mesne poklade vode porijeklo iz predhrišćanskog perioda, gdje se magijskim kultovima animizma i totemizma iskazivalo poštovanje prema duhu predaka i životinjama. Od tada se pojavljuju i maske.
Mesne poklade ili Karneval (lat. carne - meso i levare dignuti - bez mesa) su završetak mesopusne, pripremne sedmice i tada se još konzumira meso, a već od narednog ponedeljka započinje sirni period do početka Vaskrsnog posta.
Na taj dan, mladi ljudi obučeni kao maškare obilazili su selo, veselili se, pjevali. Po starom vjerovanju one su imale magijsku moć gonjenja zlih sila i prizivanja proljeća, dobre i rodne godine, svega pozitivnog. U mnogim krajevima regiona, u kasno popodne, palio se slamnati ili krpeni lutak, kao simbol pobjede nad zlom. Na kraju dana služena je obilata, mesna večera, pozivani prijatelji gdje se uz dobro raspoloženje ostajalo do kasno u noć. Pokladsku ili Karnevalsku svetkovinu obilježavale su obje dominantne bokeške konfesije, ali ne istog datuma, zbog korišćenja različitih kalendara.

Gradska Kafana Herceg Novi

~ Welcome ~